Welcome Guest!
You want to raise a happy, healthy, driven, and successful child

Class Schedule

For any questions about our classes or schedule, please call us at 224-477-7921.

Please, note! Due to high demand, we have new groups continuously open. If you do not see a class for the time convenient for you, or the class for which you would like to sign up is full, please let us know. We will be happy to place you on the waiting list and notify once the class that fits your needs becomes available.

“+” – Russian speaking groups

+” – English speaking groups

Please, scroll down to find your child’s grade level.

Wonderful One’s 1 – 2 y.o.

Program Name Time Mon Tue Wed Thur Fri Sat
Early Development 9:00 – 9:45 am      +      +      +      +     +     +
Art & Craft 10:00 – 10:45 am      +
Early Development 4:15: 4:45 pm      +

Terrific Toddlers 2 – 3 y.o.

Program Name Time Mon Tue Wed Thur Fri Sat
Early Development 10:00 – 10:45 am     +     +      +       +     +     +
Music & Creative Movements 11:00 – 11:45 pm     +     +      +       +     +     +
Art & Crafts 12:00 – 12:45 pm     +       +
Early Development 5:15 – 6:00 pm     +

Blossoming Three’s 3 – 4 y.o.

Program Name Time Mon Tue Wed Thur Fri Sat
Russian and Speech Development
9:00 – 9:45 am      +    +
10:00 – 10:45 am      +     +
English Early Reading and Lanuage Development
9:00 – 9:45 am     +
10:00 – 10:45 am      +
Mathematics
9:00 – 9:45 am     +      +
10:00 – 10:45 am      +     +      +    +
11:00 – 11:45 am     +
Music & Creative Movements
11:00 – 11:45 am
    +     +      +      +
Science & Engineering      +      +
English     +
Art & Crafts    +
Russian and Language Development / Mathematics 6:15 – 7:00 pm     +

Striving Scholars & Youthful Academics 4 – 5 y.o.

Program Name Time Mon Tue Wed Thur Fri Sat
Mathematics
9:00 – 9:45 am
    +      +    +     +
Early Reading & Writing Skills     +
Russian and Language Development +
Art & Crafts +
Russian and Language Development
10:00 – 10:45 am
+ + +
Mathematics + +
English +
Early Reading & Writing Skills +
Science
11:00 – 11:45 am
+ +
Modeling & Engeneering + +
Engeneering & Coding +
Science & Experiments + +
Mathematics +
Arts &Crafts
12:00 – 12:45 am
+ + +
Music & Creative Movement + +
Mathematics 4:15 – 5:00 pm + +
Science & Experiments
5:15 – 6:00 pm
+
Russian and Language Development +
English +
Coding +
Science & Experiments 6:15 – 7:00 pm + +

Academy Grade 1

Program Name Time Mon Tue Wed Thur Fri Sat
Science & Experimets
4:15 – 5:00 pm
+
English +
Mathematics
+
+
5:15 – 6:00 pm +
Russian 6:15 – 7:00 pm +

Academy Grade 2

Program Name Time Mon Tue Wed Thur Fri Sat
Coding 9:00 – 9:15 am +
Mathematics 10:00 – 10:45 am +
Russian 11:00 – 11:45 am +
Russian Literature
12:000 – 12:45 pm +
4:15 – 5:00 pm
+
English +
Coding +
Russian
5:15 – 6:00 pm
+
Science +
Mathematics
+
6:15 – 7:00 pm + +

Academy Grade 3

Program Name Time Mon Tue Wed Thur Fri Sat
Coding 9:00 – 9:15 am  +
Russian 11:00 – 11:45 am  +
Russian Literature 12:000 – 12:45 pm  +
MAP Test Fundamentals MATH 1:00 – 1:45 pm  +
MATH Olympiad Preparation
4:15 – 5:00 pm
 +
Coding  +
Russian
5:15 – 6:00 pm
+
Mathematics  +  +
MAP Test Fundamentals ENGLISH
6:15 – 7:00 pm
     +
Russian  +

Academy Grade 4

Program Name Time Mon Tue Wed Thur Fri Sat
Coding 10:00 – 10:45 am +
Mathematics 11:00 – 11:45 am  +
MAP Test Fundamentals ENGLISH
5:15 – 6:00 pm
 +
Mathematics +
MATH Olympiad Preparation +  
Russian  +
MAP Test Fundamentals MATH
6:15 – 7:00 pm
 +
English      +
First LEGO Robotics   +

Academy Grade 5

Program Name Time Mon Tue Wed Thur Fri Sat
Coding 10:00 – 10:45 am +
First LEGO Robotics 11:00 – 11:45 am +
MAP Test Fundamentals MATH 12:000 – 12:45 pm +
English Grammar & Writing
4:15 – 5:00 pm
+
Physics +
Mathematics
5:15 – 6:00 pm
+
MAP Test Fundamentals MATH +
Russian
6:15 – 7:00 pm
+
MAP Test Fundamentals ENGLISH +
Mathematics + +
MATH Olympiad Preparation  +
First LEGO Robotics  +

Academy Grade 6

Program Name Time Mon Tue Wed Thur Fri Sat
Mathematics 9:00 – 9:45 am +
First LEGO Robotics 11:00 – 11:45 am +
English Grammar & Writing
3:15 – 4:00 pm
+
English  +
Mathematics 4:15 – 5:00 pm +  +
Physics 5:15 – 6:00 pm +
SAT Fundamentals MATH
6:15 – 7:00 pm
+
First LEGO Robotics +  +
SAT Fundamentals ENGLISH 7:05 – 7:00 pm +

Academy Grade 7

Program Name Time Mon Tue Wed Thur Fri Sat
First LEGO Robotics 11:00 – 11:45 am  +
MATH Olympiad Preparation 4:15 – 5:00 pm  +
English Grammar
5:15 – 6:00 pm
 +
Mathematics  +
Physics
6:15 – 7:00 pm
 +
First LEGO Robotics  +
View School Calendar

Request
FREE Assesment






* required fields

VISIT OUR SHOP